podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Gwatemala - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Gwatemala - wiza, ambasady, przepisy

Guatemala     
gwatemala
Gwatemala - podróże do GwatemaliGwatemala - mapa krajuGwatemala - spis artykułów i galeriiGwatemala - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeGwatemala - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaGwatemala - szczepienia, zdrowie, poradyGwatemala - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROGwatemala - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOGwatemala - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia gra­nicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kon­tynuacji podróży. Przy wylocie należy opłacić podatek wyjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości 35 USD; przekraczanie granicy lądowej jest zwolnione z opłat.
Informacje dla kierowców
Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Jak w większości krajów tej strefy możliwość wypożyczenia samochodu uzależniona jest od posiadania karty kredytowej lub pozostawienia znacznego depozytu w gotówce.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń, jednak przed udaniem się w dłuższą podróż wskazane jest skontaktowanie się z gwatemalskim instytutem turystyki INGUAT www.visitguatemala.com
Przepisy celne
Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów; na granicy wypełnia się deklarację celną. Surowo zabronione jest wywożenie znale­zisk z wykopalisk archeologicznych.
Bezpieczeństwo
Wysokie zagrożenie przestępczością; szczególnie niebezpieczne są gangi młodzieżowe. Ostrzega się przed podróżowaniem, zwłaszcza nocą, mało uczęszczanymi drogami, samotnymi spacerami po zapadnięciu zmroku, nosze­niem przy sobie gotówki i biżuterii. Należy strzec się złodziei kieszonkowych, zwłaszcza na dworcach autobusowych. Nie powinno się nosić przy sobie paszportu, polecamy pozostawianie dokumentów w bezpiecznym miejscu (sejf hotelowy) i poruszanie się z fotokopią.
Przydatne informacje
· Telefon alarmowy dla turystów z wielojęzyczną obsługą : 1500
· Bardzo przydatna jest znajomość języka hiszpańskiego, przy­najmniej w stopniu podstawowym. Znajomość języka angiel­skiego jest dość rzadka.
· W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Gwatemali. Szczegółowe informacje można uzyskać w ambasadzie tego kraju w Berlinie (tel. 0049 30 206 43 63) i w Moskwie (tel. 0070 95/238 22 14).
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w San Jose (Kostaryka) akredytowany jest również w Republice Gwatemali.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Gwatemali
Joachim-Karnatz-Allee 47
D-10557 Berlin
tel.: (0-0 49 30) 206 43 63
fax: (0-0 49 30) 206 43 659
embaguate.alemania@t-online.de